18th INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON WASTE MANAGEMENT
AND SUSTAINABLE LANDFILLING / 11-15 OCTOBER 2021

Symposium structure

The scientific programme of Sardinia 2021 – Hybrid Edition includes more than 270 presentations selected according to quality by the Programme Committee.

CLICK ON THE SESSION TITLES TO DISCOVER THE LIST OF PRESENTATIONS AND SPEAKERS IN EACH SESSION. DOWNLOAD THE PDF VERSION OF THE FINAL PROGRAMME HERE >>

Parallel sessions A and B cover general topics of great interest, which will be examined in details in sessions C and D. Workshops are primarily addressed to experts and seeded by a number of introductory lectures delivered in order to open discussion among participants. Active labs are practical design laboratories during which participants will have the opportunity to apply theoretical notions learnt during the oral sessions to an actual case study or a practical activity with colleagues and experts as part of a working team.

Posters are continuously accessible in a dedicated hall and discussed in the presence of authors on Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday afternoon from 16:30 to 17:00.

All times listed are in Central European Summer Time (GMT+2).

  • Environmental issues

  • Sanitary
    landfilling

  • Biological treatment

  • Thermal
    treatment

  • Characterisation, minimisation & recycling

  • WM in DC’s

  • Non technical issues

  • Special &
    industrial waste

  • Active lab

Monday 11 October 2021

09:00-13:00

session 000

OPENING SESSION

Chair: Raffaello Cossu (IT)

15:00-16:30

session A01

Minimisation and recycling

Chair: A. Bartl (AT)

session B01

Hydrothermal treatment of organic waste

Chair: A. Lagerkvist (SE)

session C01

Landfill management

Chair: E. Gidarakos (GR)

session D01

Recovery of resources from sewage sludge

Chair: G. De Gioannis (IT)

session LAB 01

Active Lab: Sampling of granular waste I

Chair: A. Pivato (IT)

17:00-18:30

session A02

Strategic issues in Circular Economy

Chair: A. Del Borghi (IT)

session B02

Pyrolysis of specific waste

Chair: C. Wünsch (DE)

session C02

Landfill mining

Chair: R. Cossu (IT)

session D02

Workshop: Education in Waste Management and global environmental issues

Chairs: R. Stegmann (DE), G. De Feo (IT)

session LAB 02

Active Lab: Sampling of granular waste II

Chair: A. Pivato (IT)

Tuesday 12 October 2021

09:00-10:30

session A03

Residues from thermal treatment

Chair. G. Cappai (IT)

session C03

Landfill leachate quality & treatment

Chair: T. Heimovaara (NL)

session D03

Workshop: RAWFILL - Material recovery by landfill mining

Chairs: C. Neculau, L. Lamair (BE)

session E03

11:00-12:30

session A04

Environmental issues in thermal treatment

Chair: R. Maletz (DE)

session B04

Waste Biorefinery

Chairs: A. Muntoni (IT), L. Alibardi (UK)

session C04

Leachate emissions from landfills

Chair: V. Grossule (IT)

session E04

15:00-16:30

session A05

Food waste characterisation

Chair: L. Lombardi (IT)

session B05

Strategies & cases in WEEE management

Chair: G. Bonifazi (IT)

session C05

Landfill gas quality & management

Chair: A. Cabral (CA)

session E05

17:00-18:30

session A06

Food waste management

Chair: C. Giordano (IT)

session B06

Circularity in Waste Architecture

Chair: A. Gassner (AT)

session C06

Gas emissions from landfills

Chair: M. Huber-Humer (AT)

session E06

Wednesday 13 October 2021

09:00-10:30

session A07

Tools for sustainable landfilling

Chair: R. Cossu (IT)

session B07

Management of Construction & Demolition Waste

Chair: G. Costa (IT)

session C07

Anaerobic digestion strategies

Chair: A. Muntoni (IT)

session D07

Workshop: Sorting processes in waste management

Chair: G. Bonifazi (IT)

session E07

11:00-12:30

session A08

Effects of aeration on landfill emissions

Chair: M. Ritzkowski (DE)

session B08

Recycling of waste in building materials

Chair: J. Lederer (AT)

session C08

Anaerobic digestion: processes and technology

Chair: G. de Feo (IT)

session E08

15:00-16:30

session A09

Bioenergy from waste and biomass

Chair: L. Lombardi (IT)

session B09

Characterisation of plastics

Chair: G. Bonifazi (IT)

session C09

Landfill cover systems

Chair: C. Scheutz (DK)

session D09

Workshop: Management of C&D Waste

Chairs: O.Y. Marzouk (FR), I. Srour (LB), G. Di Mino (IT)

session LAB 03

Active Lab: Direct test methods for hazardous waste classification I

Chair: L. Maggi, E. Tediosi (IT)

17:00-18:30

session A10

Strategies for plastics recycling

Chair: G. De Feo (IT)

session B10

Healthcare waste during COVID-19 pandemic

Chair: E. Gidarakos (GR)

session C10

Methane oxidation

Chair: J. Gebert (NL)

session D10

Workshop: Hydrothermal treatment

Chair: A. Lagerkvist (SE)

session LAB 04

Active Lab: Direct test methods for hazardous waste classification II

Chairs: L. Maggi, E. Tediosi (IT)

Thursday 14 October 2021

09:00-10:30

session B11

Minimisation & recycling of food waste packaging

Chair: A. Happenhofer (AT)

session C11

Geotechnical issues in landfilling

Chair: D. Cazzuffi (IT)

session E11

11:00-12:30

session A12

Post-use behaviour of plastics

Chair: C. Dumas (FR)

session C12

Hydraulic issues in landfilling

Chair: K. Berger (DE)

session D12

Workshop: Data management and digitalization of landfills

Chairs: N.M. Proietti (IS), A. Sarno (SE)

session E12

15:00-16:30

session A13

Carbon capture in thermal treatment plants

Chair: G. Costa (IT)

session B13

Recycling of textile waste

Chair: C. Scheuz (DK)

session C13

Composting: challenges and opportunities

Chair: G.Beggio (IT)

session LAB 05

Active Lab: Sampling and analysis of microplastics I

Chair: C. Gwinnett (UK)

17:00-18:30

session A14

Climate change and waste management

Chair: T. Christensen (DK)

session C14

Composting: cases and application in agriculture

Chair: L. Luskar (SI)

session D14

Workshop: Performance of methane oxidation systems

Chairs: J. Gebert (NL), M. Huber-Humer (AT)

session LAB 06

Active Lab: Sampling and analysis of microplastics II

Chair: C. Gwinnett (UK)

Friday 15 October 2021

11:00-12:30

session A16

Policies in waste management

Chair: A. Damgaard (DK)

session B16

Waste Management in DCs: problems and solutions

Chair: M.C. Lavagnolo (IT)

session C16

Waste & automobiles

Chair: M.C. Zanetti (IT)

session D16

Workshop: Textiles in Circular Economy

Chair: A. Bartl (AT)

session E16

09:00-10:30

session A15

Education and public perception in WM

Chair: R. Stegmann (DE)

session B15

Recovery of resources from waste in DCs

Chair: R.D. Lee (AT)

session C15

Remediation of contaminated soil

Chair: J. Kumpiene (SE)

session D15

Workshop: Waste and Health

Chair: R. Cossu (IT)

session E15